
The Optimist
The Optimist is een onafhankelijk opinietijdschrift over mensen en ideeën die de wereld veranderen.
De Betekenis Boeken Club met het Boek van de Week: ‘Familiepijn, de helende reis door een familiegeschiedenis’ van Milja Falentijn, Uitgeverij Boven Peil
In haar boek Familiepijn onderneemt Milja Falentijn een zoektocht terug. Terug naar Westerbork en verder. Een zoektocht naar familieleden, naar verborgen levens voor haar, en een zoektocht naar haar eigen bestaan. Want dat is het natuurlijk. Waar levenslijnen afgesneden worden, is geen vervolg meer. Maar de enkeling die overblijft, zoekt naar dat verleden. En heeft in ieder geval te maken met dat verleden. Zo ook de moeder van Milja die haar beide ouders verloor en als wees verder opgroeit. Kinderen krijgt. Maar dat verleden, die afgebroken levenslijn blijft altijd de wond.
Familiepijn is een boek dat over de pijn gaat, natuurlijk, binnen de familie van Milja Falentijn, maar het gaat ook over mijn pijn. Dat wil ik niet overdrachtelijk maken, dat is dan de valkuil, maar het is de pijn van een geschiedenis die geprobeerd heeft verborgen te blijven. Uitgewist te worden. En het is goed dat dit niet gebeurd is.
‘Het allermooiste is dat mijn moeder dichterbij is gekomen. Samen heelden we onze familiepijn. (…) Niet alle vragen zijn beantwoord, maar ik ben niet meer bezig met de laatste puzzelstukjes. (…) Erik en Tetje zitten bij ons thuis als ik vertel over de reis. Het was als een bittere pil met een dikke laag suiker. En net als ik vertel hoe fantastisch het was met mama en mij, wordt hij gebeld. Het is mijn moeder: “Ik moest even bellen want ik houd zoveel van jullie. Ik voel het in mijn hart, het stroomt en dat heb ik nooit eerder zo gevoeld”.’
Ron van Es, hoofdredacteur Betekenis Boeken Club
Schrijf je gratis in voor onze PositiefNieuwsBrief (1 tot 3 e-mails per week). Uitschrijven kun je ieder moment door op de unsubscribe-link te klikken die onderaan iedere mailing staat.
Reacties